Our Staff

Mernda Campus


Administration

Mark Vodell

Principal

Chris Cowled

Head of Campus

Laurelle Wallis

Receptionist

Juliette Trimble

Bursar

 

Teaching Staff

Kathy Oemcke

Foundation
Primary Coordinator

 

Cherie Keath

Year 01

SRC
Encounter

Maree Shaw

Year 02

Janet Kelso

Years 3-4

Jodi Batten

Years 5-6
Student Welfare

Israel Best

Years 5,6,9 DT,  Encounter, eLearning, L4L,  SEQTA

 

Maria Simon

Years 7-9 English,  Encounter, Secondary Coordinator

Ryan Starrett

Years 7-9 Science, Math, PE

Gina Al-Ali

Years 7-9 Humanities & Encounter, Library

Narelle Milekic

Years 5-9 Home Economics, Health

Natalie Thomas

Years 7-8 Feuerstein

 

Chris Cowled

Year 9 Maths, L4L

 

 

 

Support Staff

Learning Support

Sandra England

Curriculum Coordinator

Deborah Langford

Librarian
Secondary Bridges

Natalie Thomas

Learning Support

Kathy Oemcke

Teaching and Learning
Primary

Maria Simon

Teaching and Learning Secondary

Specialists

Dee Wilson

Years 1-6 Art
Years 7-9 D&T

Chris Rampton

Years 7-9 Art
Years 1-6 PE
Years 1-9 Sport
Year Book, Web

Jacinth Powell

Years 1-8 French

 

Marcia Christian

Music

 

 

 

Chaplaincy

Sandy Wallis

Chaplain

 

Tini Rimoni

Chaplain

 

 

 

Teachers Aide

Melissa Wilson

Teacher aide
Bridges

 

Suzanne Mann

Teacher aide
Bridges

Charlene Rangarira

Teacher aide
Foundation

 

 

Information Technology / Network support

Joseph Grech

IT Support

 

Jose Monge

IT Support

 

 

 

Grounds / Maintenance

Martin Zammit

Groundsman / Maintenance

 

 

 

 

 

Canteen

Lynelle Horne

Coordinator

 

 

 

 

 

Out of School Hours Care (OSHC)

Juliette Trimble

Coordinator

 

Dorine Cadine

Staff

 

 

 

Uniform Shop

Mona Demetry

Uniform Shop Manager

 

Natasha Veld

Assistant

 

 

 

 

Happy Hands

Amanda Maybon

Coordinator

 

Natasha Veld

Assistant

Sarah Southhurst

Assistant

 

 

 


Taylors Hill Campus

 

Administration

Mark Vodell

Principal

 

Leonard Farquharsen

Head of Campus

Raelene Delvin

Head of Primary

Bronwyn Duffy-Cowled

Head of Secondary

Titi Hafiz

Office Manager

Andrea Claydon

Bursar

Stephanie Azzopardi

Receptionist

Esadora Gungadoo

Reception

Christy Tan

Student Reception

Yvette Radolovic

Admin Assistant

 

Leonora Pakoti

Receptionist

 

 

Teaching Staff

Sarah Wallis

Foundation W

 

Sarah-Jane Woollard

Foundation SJ

Shari Andrews

Foundation A

Susan Johnson

Year 01J

Maria Peters

Year 01P

Johnson Alagappan

Year 01A

Joan Hope

Year 02H

 

Stephanie Goossens

Year 02G

Lepeta Tuaoi

Year 02T

Kathleen Bourjaille

Year 03B

Monique Hill

Year 03H

Alyse Hutchison

Year 03A

Damon Lawty

Year 04L

 

Tyson Hilder

Year 04H

Amanda Taylor

Year 04T

Angie Sharma

Year 05S

Paul Goosens

Year 05G

Maree Bagley

Year 05B

Makelesi Ratabua

Year 06R

 

Jessica Ferry

Year 06F

Lorraine Valles

Primary Art F-2

Brooke Michalski

Primary Art 4-6

Katherine Kiriama

French F-4

Hubert Krause

French 5-6

Barbara Cresswell

Music F-2

 

Lillian Coleman

Music 3-6

Elise Jakupe

Health & PE F-3

Durdica Kokulja

Health & PE 4-6

Susan Macka

ICT

Justin Marti

ICT/Grad Release

Jayne Dold

Learning Support

 

 

Lyn Hollan

Learning Support

Natalie Thomas

Learning Support

Lynelle Salte

Literacy Coach

Sharon Vodel

Reading Recovery

Julie Aitken

LL & EMU

Cheri Kilburn

Mathematics Coordinator

 

 

Sandra England

Teaching and Learning Coordinator

Marcia Robinson

Deputy Head of Primary

Cornelia Apopei

Senior Chemistry, Year 9 L4L

Mark Bergmann

HOD HPE, Accounting

Jennifer Berry

English,  Encounter

Megan Cazaly

Science, Yr 9 L4L

 

 

Jarrod Cherry

English, Yr 9 L4L

Lauren Clark

Design & Tech, VET Hospitality

Lewis Clark

Design & Technology

Katerina Crichton

VET Business, Legal Studies

Tyson Dunne

HPE, Encounter, Yr 9 L4L

 

Peter Egyed

Deputy Head of Secondary Religion
and Society Encounter

 

Madison Gibbs

Religion and Society Encounter

Phil Goltz

Yr 9 L4L Coordinator, Humanities

Lex Goodchild

Design & Technology

Abdul Hafiz

Maths – HOD Maths

Tim Luszczak

VET Sport and Recreation HPE

Jasmine Lynch

HOD English Drama

 

Sarah Hanley

Humanities Geography

Hubert Krause

French

Pat Lafaele

HPE Encounter

Neil McAndrew

Biology Pyschology

Joanna McNeil

Biology, Science

Lee Menzie

HOD Arts Legal Studies

 

Narelle Milekic

Design & Tech

Kate Marie Martin

Math Encounter, 
Yr 9 L4L

Brayden Morton

Digital Technologies

Rani Utarid

Science

Joel Pakoti

Music

 

Joshua Paredes

HPE Science

Kerrilee Hilder

English History

Maurean Pavaday

Maths

Talonga Pita

HOD Science Physics Maths

Dr Tim Pope

Deputy head of
Secondary, Biology, Physics

Wendy Pope

English, History,  Religion, Society

 

Clifford Pavaday

French

 

 

Dr Tony Robinson

Encounter, Humanities,
Yr 9 L4L

Peter Schuller

Art Sport

Tri Thach

Economics Digital Techologies

Anne Togafau

English Teaching and Learning

Ashley Pratt

HOD History

Careers

 

Amanda Valderamao

Maths

 

 

Emma Vidot

HOD Encounter Economics Drama

Ken Wade

English

Scott Woollard

English Humanities Digital Technologies

 

Support Staff

Library

Zdenka Kukolja

Librarian

 

Teera Pita

Librarian

 

 

 

 

 

 

Music Tutors

Natalia Turkalj

Music Tutor

Jarryd Indiana-Sweeney

Music Tutor

Anna Hibbins

Music Tutor

 

 

 

Chaplaincy

Togamau Tuaoi

Senior Chaplain

Hannah Andrykanus

Chaplain

 

Samantha Ridley

Assistant Chaplain

 

 

 

 

Teacher’s Aide

Maria Costa

1 J & Art

Karin Ermstrang

FSJ

Meriel Kolle

Year 5

 

Connie Maisano

Year 2

Sonia Mangano

FW

Paula Moore-Ward

Year 1A

 

Mopelola Oluwasola

Year 5

 

 

 

Edith Maria Sajdl

Year 6

Rebecca Sajdl

Year 3

 

Donna Taafuli

FA

 

Julie Tapani

PE

 

Tania Trakosas

Year 2

Joanne Zaragoza

Year 1P

 

 

 

 

Information Technology / Network support

Mladen Kukolja

IT Manager

Jose Monge

IT Support

Joseph Grech

IT Support

 

 

 

 

Grounds / Maintenance

Jason Cooper

Groundsman

George Dimkopoulos

Groundsman


 

 

 

 

Canteen

Evangeline Dominguez

Canteen Supervisor

 

Isabell Ippolito

Canteen

Rosemary Warner

Canteen

 

 

 

 

Out of School Hours Care (OSHC)

Elizabeth Farias

OSHC Coordinator

Kimberley Mackay

OSHC Coordinator

Bernadette Hewitt

OSHC staff

Kathleen Maria Morales

OSHC staff

 

 

 

 

 

 

 

Bus Drivers

Van Nguyen

Bus Driver

Tau Poasa

Bus Driver

Solialofa Tauati

Bus Driver

 

Sone Tuaoi

Bus Driver

 

 

Uniform Shop

Maree Pratt

Uniform Shop Supervisor

Edna Kontopoulos

Uniform Shop Assistant

 

 

 

 

General Support Staff

Mona Demetry

VCE Exam Supervisor VCAA, VASS Coordinator

Priya Murthi Laboratory Technician

John Tran

PE Assistant & Gym Supervisor